Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

bigobu remarketing nedir

Günümüzde özellikle e-ticaret sitelerinin tercih ettiği bir dijital pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıkan Yeniden Pazarlama (Remarketing) en kısa şekilde, web sitenizi ziyaret eden, hatta sepete ürün ekleyip satın alma işlemini gerçekleştirmemiş kullanıcıların, sayfanızdan ayrıldıktan sonra farklı dijital platformlarda tekrar reklamınızı görmesini sağlamaktır. Kullanıcıların sitenize tekrar gelerek, sunduğunuz ürün veya hizmetleri satın alması hedeflenmektedir.

Daha önce internet üzerinden bir ürün veya hizmet araştırdıysanız ve hemen satın alma işlemini gerçekleştirmediyseniz, sonrasında ziyaret ettiğiniz sayfalarda markanın veya ürünün reklamları hemen hemen her yerde karşınıza çıkar. İşte en temel anlamında Yeniden Pazarlama budur.

Yeniden Pazarlama (Remarketing)
Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Yeniden Pazarlama (Remarketing) ile Kimler Hedeflenmeli?

Ürün veya hizmetinizi sepete atmış ancak satın alma işlemini tamamlamamış kullanıcılar için kesinlikle kullanılmalıdır. Bu grupta yer alan kullanıcılara kişiselleştirilmiş, farklı reklamlarda sunulabilir. Örneğin, ’Siparişini tamamla, 24 saat geçerli ücretiz kargo fırsatını kaçırma’ gibi.

Diğer taraftan web sitenizden daha önce alışveriş yapmış kullanıcıları da hedefleyebilirsiniz. Sitenizden daha önce alışveriş yapmış ve süreci memnun tamamlamış müşterilerinize tekrar ulaşarak, tamamlayıcı veya farklı ürün ve hizmetleri satın almalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin, daha önce web sitenizden dizüstü bilgisayar almış olan bir kullanıcıya ‘Laptop Çantaları’ ile ilgili reklam gösterilmesi sağlanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, mutlaka hedef kitlenize özelleştirilmiş reklamlar sunmalısınız. İyi bir reklam Stratejisi ile hareket edilmezde başarı şansı düşecektir.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nasıl Çalışır?

Remarketing, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tarayıcılarına basit bir kod (çerez) bırakır ve sitenizden ayrıldıklarından sonra onların eğilimlerini takip eder. Böylece, bu kullanıcılara ziyaret ettikleri farklı sitelerde tekrar reklamınız gösterilir ve sitenize geri dönerek satın alma işlemini gerçekleştirmeleri hedeflenir.

Remarketing, özellikle web sitenize gelen trafiği satışa dönüştürmek için etkin bir dijital pazarlama aracıdır. Bunun yanında, markanızın bilinilirliğini de arttırır. Aynı sektördeki diğer rakiplerinize karşı avantaj sağlayacaktır.

Yeniden Pazarlama uygulanmasında da dikkat edilmesi gereken ve uzmanlık gerektiren birçok nokta vardır. Sadece doğru kullanıldığı takdirde sonuçların istenildiği gibi çıkacağını unutmayın.

Sektörünüze ve markanıza özel dijital pazarlama çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişime Geç

Ajansımızla iletişime geçin ve projelerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi birlikte değerlendirelim.