Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

sosyal medya marketing

Artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen ‘Sosyal Medya’ platformlarında, marka veya ürününüzü pazarlamanın avantajları neler? Bu yazımızda, kısaca Sosyal Medya pazarlamasının avantajları nelerdir ve bu pazarlamanın marka ile ürününüze sunduğu avantajlardan bahsedeceğiz.

 

 1) Marka Bilinilirliği

 ‘Marka Bilinilirliği’ tüketicilerin karar verme süreçlerini etkileyen en önemli bir kriterlerden birisidir. Sosyal medya, mevcut ve potansiyel müşterilerinize marka veya ürününüzü tanıtma olanağı sağlar. Sosyal medya platformları, tüketicilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanıza, marka veya ürününüzü konumlandırmanıza ve hedef kitleniz üzerinde markanıza yönelik farkındalık yaratmanıza olanak sağlayacaktır.

2) Tüketicilerin Karar Sürecine Etki

Sosyal medya hesaplarınızı etkili yöneterek ve düzenli olarak hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerik paylaşımları yaptığınızda bir süre sonra tüketicilerin karar verme sürecinde etkili olmaya başlarsınız. Diğer taraftan, sosyal medya platformlarında sizi takip eden kullanıcıların da kendi takipçileri olduğunu unutmayın. Takipçileriniz de faydalı olduğuna inandığı içerikleri kendi takipçileri ile paylaşabilirler. Böylece daha fazla kişiye ulaşır her geçen gün hedef kitlenizi büyütebilirsiniz.

3) Sürekli Ulaşılabilir Kalmak

Sosyal medya platformları iki yönlü etkileşim kurulmasına olanak tanımaktadır. Markanızın hedef kitleniz için kolay ulaşılabilir olması, onların güvenlerini kazanmak adına oldukça önemlidir.Etkili bir sosyal medya yönetimi ile ‘Ulaşılabilirliği’ sürekli kılmanız uzun vadede size müşteri sadakati olarak geri dönecektir.

4) Etki Alanınızı Genişletin

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin Sosyal Medya platformlarında sahip oldukları arkadaş çevreleri sayesinde yeni müşterilere kolayca erişebilir, hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Müşterilerinizin ürünlerinizle ilgili yapmış olduğu yorumlar, beğeni ya da paylaşımlar sayesinde müşteri kitlenizi kısa sürede arttırabilirsiniz. Unutmayın, en etkili reklam bir başkasının markanız veya ürünleriniz hakkında olumlu görüşlerde bulunmasıdır. Bu durum mal veya hizmet alımı için karar verme sürecinde olan tüketicileri doğrudan etkileyecektir.

5) Web Sitenizin Trafiğini Arttırın

Sosyal medya kanallarında düzenli, kaliteli ve faydalı içerik yayınlamak yani hedef kitleniz ile sürekli etkileşim halinde olmak, web sitenizin trafiğindeki artışı beraberinde getirecektir. Etkili sosyal medya yönetimi ile web sitenize gelen trafiği %80 oranında artırabilirsiniz.

6) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Artık arama motorlarında ön sıralarda yer almak için sadece web sitenize odaklanmak yeterli değil. Günümüzde sosyal medya hesaplarınız üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımlar ve bu paylaşımların içeriği, arama motoru sıralamalarında yadsınamayacak derecede önem arz etmektedir. Sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanıp faydalı, özgün ve kaliteli paylaşımlar yaptığınızda, arama motorlarında daha yukarılarda yer alma şansınız artmaktadır. Bu yüzden SEO bir web sitesi tasarımı için oldukça önemlidir.

7) Müşteri Memnuniyeti

Müşterilerin olumlu veya olumsuz geri bildirimleriyle onların dilediği yoldan ilgilenmek çok önemlidir. Müşterileriniz sizinle herhangi bir sosyal ağ üzerinden iletişim kurmak isteyebilir. Problemlerine cevap verdiğiniz zamanki tutumunuz, müşteri hizmetlerinizin kalitesini gösterecek ve markanıza olan güvene olumlu katkı sağlayacaktır. Forbes Türkiye’ye göre, Sosyal medya üzerinden hızlı cevap alan müşterilerin %72’si o markayı başka insanlara da tavsiye etmektedir.

8) Yeni Müşterilere Ulaşma

Etkili sosyal medya yönetiminin size sunacağı diğer bir fayda, hedef kitlenizin sizi takip eden kişilerle sınırlı olmamasıdır. Siz takipçilerinizin üzerinde etki sahibi oldukça, takipçileriniz gönderilerinizi beğenmeye, yorum yapmaya ve paylaşmaya başlar ve gönderiniz onların takipçilerinin de ilgisini çeker. Dolayısıyla daha fazla insana ulaşırsınız.

9) Düşük Maliyetli ve Pratik

Geleneksel reklam yöntemleri ile karşılaştırıldığında, daha hızlı ve kolay olması bakımından sosyal medya, yeni müşterilere ulaşma konusunda oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir. Özellikle mobil cihazlar sayesinde, ne zaman ve nerede olurlarsa olsunlar; tüketicilere doğrudan ulaşmak mümkün olmaktadır. Diğer yandan sosyal medya platformları, mali fayda düşünüldüğünde markanızı hedef kitlenize görünür kılmak için tercih edebileceğiniz en etkili yoldur. Toplam pazarlama maliyetlerinizi düşürmede oldukça önemli rol oynamaktadır. İçeriklerinizi Facebook, Linkedin, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında hiçbir ücret ödemeden paylaşabileceğiniz gibi hedef kitlenize daha etkili hitap edebilmeniz için ücretli reklam seçenekleri ile de düşük maliyetle daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

10) Satış Artışı

Sosyal medya hesaplarınız etkili ve doğru strateji ile yönetildiğinde müşteri sayınız her geçen gün artacak ve bu toplam gelirini yükseltecektir. Diğer yandan, Facebook, Twitter, İnstagram, YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya kanalları üzerinden doğrudan ürün satışı da gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyanın size ve markanıza sağlayacağı avantajları daha uzun ve detaylı sıralamak mümkündür. Doğru yönetildiği takdirde sosyal medya kanallarının markalar için fayda yaratmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Sosyal medyayı pazarlama faaliyetlerinizin bir parçası haline getirebilir, doğru planlama ve strateji ile markanızı tanıtma yolunda büyük avantaj sağlayabilirsiniz!

İletişime Geç

Ajansımızla iletişime geçin ve projelerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi birlikte değerlendirelim.