Sosyal Medya Hesaplarında İdeal Bir Profil Nasıl Olmalı?

sosyal medya marketing

Bildiğiniz gibi tüm sosyal medya platformlarında, kişisel veya işletme hesabı olması fark etmeksizin bir ‘profil’ sayfası bulunmaktadır. İnsanlar profil sayfanızı ziyaret ettiklerinde sizinle ilgili hızlı bir ilk izlenim oluşacaktır. Kısacası profiliniz, dijital dünyada insanların sizi görüp, değerlendireceği bir özgeçmişinizdir. Şimdi Sosyal medya profillerinizin etkisini nasıl maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz? Gelin sosyal medya hesaplarında ideal profil nasıl olmalı birlikte inceleyelim.

(Not: Yazımız sosyal medya platformlarını iş amacıyla kullanan bireysel kullanıcılar içindir. Marka veya Şirket profiliniz ile ilgili bilgiler için bu konudaki blog yazımızı inceleyebilirsiniz.)

1.Basit ve Anlaşılır bir ‘Kullanıcı Adı’ Seçin.

Sosyal medya hesaplarımızı oluştururken ilk adım iyi bir kullanıcı adı seçmek olmalıdır. Sosyal medyayı özellikle iş için kullanıyorsanız şunu aklınızdan çıkarmayın! Burası akıl oyunlarının veya ne kadar entelektüel olduğunuzu gösterme yeri değil. Sadece, insanların sizi kolay bulmasını ve hatırlamasını sağlamak istiyoruz. Kullanıcılar @kullanıcıadı şeklinde arama yaparak sizi bulabilir. Basit ve net olmak, akılda kalıcılık bakımından her zaman avantajlıdır.

2. İlk 5 Saniye Kuralı

Ziyaretçiler sosyal medya hesaplarınıza geldiğinde hemen profillerinizi incelemeye başlamazlar. Birkaç saniye bakarlar ve sizin hakkınızda hızlıca karar verirler. İnsanların sizinle ve ne yaptığınızla ilgili kafalarında ilk izlenimin oluşması yaklaşık 5 saniye sürmektedir.

Profiliniz ilk bakışta etkileyici, güvenilir ve yetkin biri olduğunuz izlenimi oluşturmalıdır. Bu izlenimi oluşturacak en önemli alanlar, profil resmi, kapak fotoğrafı, hakkımda bölümleri ve blog, web siteniz, diğer sosyal medya hesaplarınız gibi sizinle ilgili linklerin yer aldığı listedir.

3. Profil Resminiz Sizi Yansıtsın

Profil resminizin iki önemli işlevi vardır. İlki, kim olduğunuzu doğrular. İkincisi ise sizin ne kadar etkileyici, güvenilir ve yetkin birisi olduğunuz fikrini desteklemesidir. Nasıl biri olduğunuza dair en çok veriyi yüzünüzle sunarsınız, bu nedenle profil resminiz ailenizin, arkadaşlarınızın, evcil havanınızın veya arabanızın gösterildiği bir alan olmamalıdır.

Profil fotoğrafınızı seçerken asimetrik olmaya çalışın. Simetri bir fotoğrafı sıkıcı hale getirir, bu nedenle fotoğrafınızı ortalamaya uğraşmayın ve ışığı karşınıza aldığınız fotoğrafları tercih edin. Ayrıca resminize tıklandığı zaman büyüğünü düşünürsek en az 600 piksellik fotoğraf kullanmaya özen gösterin

4. Tüm Sosyal Platformlarda Aynı Fotoğrafı Kullanın

Profil fotoğrafınız dijital dünyadaki logonuzdur. Bu nedenle tüm sosyal medya kanallarında aynı profil fotoğrafını kullanmanız gerekir. Bu şekilde insanlar sizi farklı sosyal medya platformlarında gördüklerinde kolayca tanıyacaklardır.

5. Mottonuz Olsun

Sosyal medya sayfalarının hemen hemen hepsi, profil resminizin yanına bir slogan koymanıza izin vermektedir. Buraya ekleyeceğiniz slogan ortalama dört veya beş kelimeden oluşmalı ve sizin ya da kurumunuzun varoluş nedenini anlatır nitelikte olmalıdır. Örneğin; ‘’110 Yıldır Hayalinizdeki Evi Gerçeğe Dönüştürüyoruz’’ gibi.

Aynı şekilde tüm profillerinizin tutarlı olması için farklı sosyal medya kanallarında da aynı sloganı kullanın.

6. Bir Hikayeniz Olduğunu Herkese Gösterin

Hemen hemen profil sayfanızda en büyük alanı kaplayan ‘Kapak Fotoğrafınızdan’ bahsediyoruz. Bu alanın amacı, sizin için önemli olan konuları yansıtan bir hikaye anlatmaktadır. Profil resminizde tercih etmenizi önermediğimiz ailenizin, en yakın dostunuzun, ürününüzün veya önem verdiğiniz başka bir şeyin fotoğrafını bu alanda kullanabilirsiniz. Bu alanlara bir görsel ekleyin, asla boş, varsayılan haliyle bırakmayın. Bu durum sosyal medyadaki inanılırlığınızı kaybetmenize ve aktif olmadığınız izlenimine neden olacaktır.

7. URL Adresini Özelleştirin

Facebook, Linkedin, Google+, İnstagram, YouTube  gibi sosyal platformalar,  kendi hesaplarınız için özel bir URL almanıza izin vermektedir.

Örneğin, Facebook’ta bir profil oluşturduğunuzda otomatik olarak gelen ‘’www.facebook.com/126000254123’’ yerine bu kısmı ‘’www.facebook.com/cankaya’’ gibi size özel ve akılda kalıcı olacak şekilde güncellemeniz faydalı olacak ve profil izleniminiz için pozitif katkı sağlayacaktır.

8. Profilinizi Tamamlayın

İnternet kullanıcıları, profil resminiz, kapak görseliniz ve sloganınıza bakarak sizinle ilgili anlık bir karar verecekler. Bu karara göre sizi takip edecek, hakkınızda daha çok bilgi edinmek isteyecek veya görmezden gelecekler. Sizi takip etmeye karar verdiğinde veya hakkınızda daha çok bilgi edinmek istediklerinde profilinizin diğer kısımları devreye girecektir. Bu nedenle profil bilgilerinizin tamamlamanız güven oluşturmanız ve etkileşime devam edebilmek için önemlidir.

Örneğin sosyal medya profillerinizde iletişim bilgilerinize, çalışma saatlerinize yer verebilir, projelerinizden veya ürününüzden kısaca bahsedebilir veya blog sayfanızın linklerini paylaşabilirsiniz.

9. Kişisel Hesap yerine Sayfa Kullanın

Sosyal medya platformlarını iş ile ilgili kullanıyorsanız, kişisel hesaplarınızı kullanmak yerine, işinize özel sayfa oluşturmanızı tavsiye ederiz. Oluşturacağınız bu sayfayı yine kişisel hesabınız üzerinden yönetme şansına sahipsiniz.

Profiller bireysel, sayfalarsa ticari oluşumlardır. Oluşturduğunuz sayfa üzerinden, işletmenize veya işinize özel, herkese açık paylaşımlar yapabilir ve bunları gören sınırsız sayıda takipçi edinebilirsiniz.

Diğer yandan Profesyonel bir sayfa kullanmanız, birden çok sayfa yöneticisi seçebilme, istatistikleri ölçebilme ve ücretli reklam seçenekleri gibi birçok ekstra özelliği kullanabilmenizi sağlayacaktır.

10. Nasıl Göründüğünüze Bakın?

Son olarak, profilinizi düzenli aralıklarla gizli pencere üzerinde görüntüleyin. ‘Gizli Pencere’ kullandığınız standart tarayıcılarda da bulunan ve kimliğinizi saklayan bir özelliktir. Profilinizi bu pencerede görüntülediğinizde, diğer insanların sizi nasıl gördüğünü görebilirsiniz.

İletişime Geç

Ajansımızla iletişime geçin ve projelerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi birlikte değerlendirelim.